Bleach

Sözlük

Shinigami:

Shinigami, artıları hollowlardan koruyan ve soul soceity'ye gönderen kişilerdir. Normal insanlar onları duyamaz ve göremez. Hollowları kılıçlarıyla keserek ruhlarını temizlerler. Genellikle shinigamiler kötü ve çirkin varlıklar olarak kullanılırdı, ancak bleach bunu değiştirerek çok iyi bir çıkış yaptı.

Hollow (Oyuk):

Hollow, artıların kendi isteğiyle ya da başka bir hollow tarafından yenildiğinde dönüştüğü canavardır. Artılar hollowa dönüştüğünde hollow onun bedenini kontrol eder ve başı boş artıları yer.

Artı:

Artı, insanların öldükten sonra bedenlerinden çıkan ruhlarıdır. Soul Soceity'ye gitmeleri gerekmektedir. Daha sonra tekrar doğacak ve Dünya'ya geri döneceklerdir :)

Quincy:

Yıllar önce shinigamilerle birlikte hollowlara karşı savaşırlardı ancak onların savaşma anlayışı shinigamilerden farklıydı. Hollowların ruhlarını temizlemek yerine onları yok ederlerdi. Bunun üzerine shinigamiler hepsini yok etti. Bir tanesi hariç...

Gigai:

Urahara'nın icadıdır. Shinigamiler için insan bedeni ile aynı özellikte bir yapma bedendir. Böylece diğer insanlar onları görebilir ve duyabilir.

Mod-Soul:

Soul Society'de Mızrak Baş adında bir plan ortaya atılmıştır.Ölü bir insanın ruhsuz vücuduna, savaş için Anti-Hollow askeri olarak kullanmak amacıyla özel hazırlanmış bir ruh enjekte edilir.amaç ruhu bedene enjekte ederek insan üstü güç edinebilen, savaşa hazır bir asker yetiştirmektir.Aynı zamanda Mızrak Baş reddedildi.Geliştirilmekte olan tüm modifiye ruhların da parçalanması emredildi.

Shikai:

Zanpakutoların gücünün -bankai'den önceki- ilk serbest bırakılma aşamasıdır.

Ban-kai:

Çıkartmak için büyük deneyim ve güç gerekir. her bankaininn bir adı vardır ve shinigamiler onları isimleriyle çağırır.

Soul Soceity:

Artıların öldüklerinde reenkarnasyonlarına kadar yaşadıkları yerdir. Shnigamiler için ayrı bir kalesi vardır ve oraya sadece koruyucuyu yenebilen kişiler ve shinigamiler girebilir.

Baunto:

İnsanların ruhlarını yiyerek beslenen insan görünümlü canllardır.

Captain:

Belli bir shinigami topluluğunun başkanlarıdır.

Vice-Captain:

Captain’ların yardımcısı olup, onlardan sonra yekili kişilerdir.rei ve Miya tarafından hazırlanmıştır,
Anime ve Manga sitemizin bir bölümüdür.